SWEA International
För medlemmar
SWEA i ett nötskal
SWEA in English
Tyck och tänk
Medlemsregistret
Medlemsförmåner
SWEA-produkter
SWEA-Nytt
SWEA Forum
Lediga jobb
Meddelande från Webbredaktionen
SWEA Kansli
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för att kunna se dessa sidor.

office (at) swea.org
Användarnamn
Lösenord
Netikett & skräppost
Sverigevädret
Sverigevädret
Aktuellt
24 februari 2010
Är du medlem i SWEA eller bara nyfiken på SWEA så är du hjärligt välkommen till vårt första After Work evenemang!
1 januari 2010
Los Angeles nya Styrelse med Margaretha Laséen i spetsen presenterades vid middagen i februari
31 januari, 2010
Mommy and me träff
20:e januari, 2010
SWEA Los Angeles håller årsmöte
Till arkivet

Välkommen till SWEA Los Angeles

SWEA är en global ideell organisation för svensktalande kvinnor i alla åldrar. Idag är vi cirka 8500 medlemmar i 78 avdelningar på fem kontinenter och organisationen växer.

SWEA Los Angeles är en aktiv och utåtriktad förening som ständigt har saker på gång. Vi har en bokklubb, hiking-grupp och mommy-and-me grupp, och våra aktiviteter varje månad innefattar allt från after work träffar till teaterkvällar och föreläsningar på temat kvinnlig hälsa. Vår omtyckta julmarknad bidrar till att hålla de svenska jultraditionerna vid liv utanför Sverige och kräftskivan i september är en återkommande succé.

 


Tillsammans utgör vi i SWEA LA ett nätverk och en mötesplats för svensktalande kvinnor bosatta i Los Angeles-området och vi hälsar såväl nya medlemmar som nya idéer och uppslag om framtida aktiviteter varmt välkomna. 

Vår förening blir vad vi alla tillsammans gör den till!

Margaretha Laséen Ordförande, SWEA Los Angeles

 




SWEA Los Angeles nya Styrelse 2010

[ 2010-01-03 ]
SWEA Los Angeles håller årsmöte
Alla medlemmar hälsas varmt välkomna till årsmöte med efterföljande middag på Riviera Country Club i Pacific Palisades.
Läs mer >>>