Linda strom

Linda Strom: Grundare av Relocal Seattle LLC

VÄLKOMMEN TILL VÅR BLOGG OM SVENSKTALANDE KVINNOR MED VÄRLDEN SOM ARBETSPLATS!

[ezcol_2third]

Linda Strom, grundare av Relocal Seattle LLC

Omlokaliseringsagent i Seattle

Mitt nuvarande företag är bara något år gammalt men är en nystart av ett företag jag startade när jag bodde i Silicon Valley (2000 – 2007)

Sedan 2007 bor jag i Kirkland, utanför Seattle i Washington State i USA. Ett par timmars bilresa norrut finns gränsen till Kanada. Idag fokuserar Relocal Seattle på att hjälpa familjer eller enskilda individer att komma på plats i Seattle.

Det jag erbjuder är min erfarenhet av mer än tjugo år i den amerikanska kulturen från ett svenskt perspektiv. Jag har varit aktiv i både svenska och amerikanska nätverk och nonprofits både här och globalt. Information som tar en nykomling ett par timmar att hitta på Google kan jag lätt plocka fram ur min bakficka på bara några sekunder. Under mina år här har jag varit aktiv i olika skolformer och lotsat egna och andra familjer genom både euforia och utmaningar. Jag har ett stall av specialister som jag har jobbat med i många år och känner väl inom allt från mäklare, ekonomiska och juridiska rådgivare, advokater, psykologer till helt enkelt rätt roliga och trevliga människor i allmänhet.

Omlokaliseringsföretag under corona utbrottet

Som alla kanske förstår så är ett omlokaliseringsföretag inte den bästa affärsiden när hela världen stannar hemma. Trots det har jag haft ett spännande år med en fantastisk ny utmaning. Min senaste kund flyttade ”hem” i oktober och med all den extra tid jag har haft har jag fokuserat på de personer i mina nätverk som jag vet kommer att vara som ett stort stöd även i framtiden. Det har verkligen öppnat upp för återträffar med Sweor jag har träffat på olika region och världsmöten och genom dem har jag lärt känna nya spännande individer. 

När första dödsfallet i USA rapporterades befann jag mig på en färja utanför Seattle med ett par relativt nyinflyttade tjejer. Den ena hade varit här sedan förra hösten och den andra hade landat bara några veckor tidigare. Vi gjorde en utflykt för att de skulle bli bekanta med färjesystemet och hitta till några små städer utanför Seattle. Jag var taggad för att utforska Seattle från deras perspektiv och såg fram emot ett par intensiva roliga månader på språng. Samma dag rapporterades första dödsfallet i Kirkland som är den stad jag bor i. På bara några veckor stängde samhället ner och det utlystes en stay at home order. Min roll blev inte den roliga äventyrspartnern. 

Istället fick vi alla hitta nya sätt att navigera det nya samhället. Min klient hade sett fram emot att hennes partner i Sverige skulle kunna komma över på förlängd semester under sommaren. Nu stod hon här helt ensam och på grund av visum-situationen kunde hon inte lämna landet. Jag jobbade direkt mot den svenska HR avdelningen och efter tre månader förlängdes vårt kontrakt. Så fort vi kunde tog vi promenader utomhus och gav oss ut på stan för att se om det fanns någon uteservering öppen så vi kunde fika eller äta lunch tillsammans. Det var krångligt nog för mig att navigera det nya samhället. För en helt nyinflyttad så blev det en helt annan nivå på utmaningen.

Även i normala lägen så ligger det i människans natur att värdera nykomlingar och vänta på en introduktion innan de släpps in i de sociala nätverken. Efter att ha vinkat av nyfunna vänner i flera omgångar så falnar intresset för att ta in någon ny och i många fall så blir min roll att bryta ner den barriären. Jag känner de som bor här och vet rätt snabbt vilka som kan tänkas ha ett professionellt eller socialt utbyte av varandra. 

SWEA, inspirationskälla under corona-krisen

Tillsammans med Swean Ursula Hultqvist i San Fransisco har jag finslipat min marknadsföringsplan och vi har haft en spännande höst tillsammans på fler av de småkurser i coaching som SWEA San Fransisco har erbjudit. Det har tagit mig från Seattle till London, Dubai och Berkley. Lokalt har jag jobbat med vår underbara Nina Lindsay som jag har känt sedan jag flyttade till Seattle 2007 och hon har tagit professionella bilder av mig för företaget både i sin studio och utomhus.

Passar det dig?

För vem passar min typ av verksamhet? I princip vem som helst men det tar år att bygga upp erfarenhet och man måste verkligen ha ett intresse av andra människors historier samtidigt en förmåga att snabbt analysera en personlighet. Mina tio år i den svenska bankvärlden har gjort att jag är van att göra en snabbanalys av en individ och lyssna efter vad som sägs mellan raderna när någon frågar efter hjälp. De experter jag jobbar med har jag känt länge och har alla flera års erfarenhet av sitt område. De måste både vara otroligt kunniga inom sitt område och dessutom trevliga med en humor som passar mig. 

Ja, jag är rätt petig med vem jag jobbar med och är ärlig i min rekomendation. All size does not fit everyone. Så, även om en läkare, tandläkare, advokat passar för en person så är det inte säkert den går hem hos just din familj. Jag strävar efter att kunna erbjuda den bästa matchningen för just din familj.

Tack för att ni läste, 

Linda Strom


Följ Linda online

Linkedin   Linda Strom     Instagram    @relocateseattle      Facebook    @relocateseattle

Allmäna frågor kan skickas till office@relocalseattle.com

Bli inspirerad av Ninas bilder på hennes hemsida https://www.ninalindsayphotography.com/

[/ezcol_2third]

[ezcol_1third_end]

 

 

Linda strom
Nina Lindsay Photography

 

 

Linda Strom
Linda och Liv Johannesson som jobbar som executive coach, tidigare medlemsansvarig i Swea Seattle.

 

Linda strom
Nina Lindsay Photography

 

 

Linda strom
Nina Lindsay Photography

 

[/ezcol_1third_end]


LÄS OM FLER SPÄNNANDE KVINNOR I BLOGGEN! >>

Dela