Lena Walther är honorär-konsul för Sverige i Las Vegas, casino och konferens-metropolen i Nevada, sydvästra USA.
Lena brinner för att hjälpa svenskar som hamnar i knipa och har även ett stort engagemang i frågor som rör trafficking av minderåriga. Tillsammans med sin man, Ken, har hon skapat den ideella organisationen AIP, Awareness Is Prevention, som arbetar med upplysning eller “Help educate the public on all forms of human trafficking” som det står på hemsidan.
Lena fick upp ögonen för ämnet när hon hjälpte några svenska kvinnor som fastnat i trafficking i Las Vegas att komma hem till Sverige.
Men vi får även höra Lena berätta om livet i Bangkok, Madrid, Wien och Paris, Washington och slutligen Las Vegas.
Lena nämner med glädje och värme SWEA, som har betytt mycket inte bara för henne själv, men även för hennes två söner. Hon har också varit ordförande för SWEA Las Vegas.
Awareness Prevention Mission
Facebook: facebook.com/lena.walther.146
Email: diwalther@aol.com
På webben: aipnv.org
På Facebook: facebook.com/awarenessisprevention
Intervju: Anna Bril (SWEA Stockholm) och Maria Jacky (SWEA Rom)
Redigering: Maria Jacky (SWEA Rom)
Webbredaktör: Ann-Sofie Berg (SWEA Singapore)